Depresyon, çeşitli faktörlerin bir araya gelmesiyle ortaya çıkan ve farklı semptomlarla kendini gösteren bir ruh sağlığı bozukluğudur. Depresyon türleri şunlardır:

  1. Majör depresyon: En yaygın depresyon türüdür ve en az iki hafta boyunca süren ağır depresif semptomları içerir. Bu semptomlar arasında üzüntü, umutsuzluk, enerji kaybı, uyku bozuklukları, iştah değişiklikleri, konsantrasyon bozuklukları ve ölüm veya intihar düşünceleri yer alabilir.
  2. Duygudurum bozuklukları: Duygudurum bozuklukları, tekrarlayan depresif ataklarla karakterize edilen bipolar bozukluğu ve daha hafif semptomlarla kendini gösteren distimi gibi durumları içerir.
  3. Psikotik depresyon: Psikotik depresyon, majör depresyon semptomlarına ek olarak halüsinasyonlar ve sanrılar gibi psikotik semptomlar içeren bir depresyon türüdür.
  4. Mevsimsel duygudurum bozukluğu: Mevsimsel duygudurum bozukluğu, belirli bir mevsimde (genellikle kış aylarında) tekrarlayan depresif semptomlara neden olan bir depresyon türüdür.
  5. Postpartum depresyon: Postpartum depresyon, doğum sonrası kadınlarda görülen ve doğum sonrası ilk birkaç hafta veya ay boyunca devam eden depresif semptomlarla karakterizedir.
Lacivert Psikoloji Durumu yayınlanmak üzere'ye değiştirildi 1 Nisan 2023