Paranoid kişilik bozukluğu, kişinin diğer insanlara karşı aşırı şüpheli ve kuşkucu olması, başkalarının niyetlerinin kötü olduğuna inanması ve bu nedenle başkalarıyla ilişki kurmaktan kaçınması veya bunu zor bulması ile karakterize edilen bir kişilik bozukluğudur.

Bu bozukluğa sahip insanlar, kendilerini sık sık haksız yere eleştirildiğini düşünürler ve başkalarının onlara karşı düşmanca ve kötü niyetli olduğunu düşünürler. Bu düşünceleri, kıskançlık, şüphe, öfke ve saldırganlık gibi duygulara neden olabilir.

Paranoid kişilik bozukluğu olan kişiler genellikle kendilerini izleniyormuş gibi hissederler ve gizliliklerine özel bir önem verirler. Başkalarına güvenmekte zorluk çekerler ve sadece az sayıda insanla yakın ilişkiler kurabilirler. İş, aile ve sosyal hayatları bu nedenle olumsuz etkilenebilir.

Bu bozukluğun nedeni tam olarak bilinmemektedir. Genetik, çevresel ve sosyal faktörlerin birleşimi olabilir. Tedavisi, psikoterapi, ilaç tedavisi veya her ikisinin birleşimiyle olabilir. Tedavi, kişinin duygusal problemlerini ele almayı, yanlış inançlarını ve düşünce kalıplarını değiştirmeyi, sosyal becerilerini geliştirmeyi ve başkalarına güvenmeyi öğrenmeyi içerir.

Lacivert Psikoloji Durumu yayınlanmak üzere'ye değiştirildi 28 Mart 2023